Schema dansgrupper 
Hösten 2021

NIVÅER
Genreinriktning = Grundläggande stilspecificerad dansteknik
Fortsättning  = God stilspecificerad dansteknik
Avancerad = Mycket god stilspecificerad dansteknik

Vill ni ha hjälp och guidning med stil och nivå är ni välkomna att kontakta kansliet.
Respektive danslärare hjälper också till att guida er för att hitta rätt nivå, när ni provar på .


TERMINSPLANERING
Kursstart hösten 2021 sker vecka 35
Info om respektive grupps terminsplanering finner ni i Sportadmins medlemsapp vid terminsstart.
Appen kan ni ladda ned där appar finns. Ni loggar in med den/de mailadresser som är registrerade hos oss.
Vi uppdaterar i appen under terminens gång vid inställda lektioner eller extratider vid föreställning m.m.

Schema

KNATTEDANS
1,5 - 3 år

Period 1 v.35 - v.40 (6 tillfällen)
Knattedans 1,5 - 3 år Måndag 15.00 - 15.45 Marie Vestermark

Period 2 v.41 - v.46 (6 tillfällen)
Knattedans 1,5 - 3 år Tisdag 15.00 - 15.45 Valeria Möller


BARNDANS
4 - 7 år

Barndans Cerice 4 år  Måndag  16.00-16.40 Marie Vestermark
Barndans Turkos 5 år Måndag 16.50-17.30 Marie Vestermark
Barndans Blå 7 år
 Måndag 17.40-18.20 Marie Vestermark
Barndans Orange 7-8 år Måndag 17.00-17.40 Malin Morin

Barndans Rosa 5 år Tisdag 16.00-16.40 Katja Palmgren
Barndans Lila 6 år Tisdag 17.30-18.10 Malin Morin

Barndans Gul 7 år Tisdag 17.10-17.50 Marie Vestermark
Barndans Grön 7 år Tisdag 18.00-18.40 Marie Vestermark
Barndans Vit 6 år Torsdag 16.00-16.40 Malin Morin

Barndans Röd 4 år Lördag 10.20-11.00 Katja Palmgren
Barndans Aprikos 4-5 år Lördag 10.00-10.40 Marie Vestermark

BARNBALETT
4 - 8 år

Barnbalett Gul 6 -7 år Tisdag 16.20 - 17.00 Marie Vestermark
Barnbalett Röd 7-8 år
 Torsdag 16.00-16.40 Valeria Möller
Barnbalett Grön 4-5 år Lördag 10.50-11.30 Marie Vestermark


BARNBREAKING
7 - 9år



Barnbreaking 7-9 år
 Onsdag 17.00-17.40 Mikael Ståhl

BARNSTREET
7 - 9 år



Barnstreet 6-8 år
 Måndag 17.50-18.30 Malin Morin

MIXDANS
 8 - 11 år

Mixdans Vit 9 - 10 år Tisdag 17.00 - 17.50 Emelie Hedlund
Mixdans Rosa 8 år Tisdag 17.00-17.50 Katja Palmgren
Mixdans Grön 10 - 11 år Tisdag 18.00-19.00  Emelie Hedlund

Mixdans Lila 9 - 10 år Onsdag 16.00-16.50 Emelie Hedlund

Mixdans Blå 10 - 11 år Onsdag 17.00 -18.00 Emelie Hedlund
Mixdans Röd 8 år Lördag 11.10 - 12.00 Katja Palmgren

BALETT
 8 - 13 år

Balett Blå 9-10 år Torsdag 16.50-17.40 Malin Morin
Balett Lila 11-13 år Torsdag 18.00-19.00  Malin Morin
Balett Grön 8-9 år Torsdag 16.50-17.40  Valeria Möller

BREAKING
 8 - 15 år

Breaking  Gul 9-12 år Onsdag 18.00-18.50 Mikael Ståhl
Breaking Blå 11-14 år Onsdag 19.05-20.05 Mikael Ståhl

STREET
 8 - 15 år

Street Gul 9 -10 år Måndag 17.00 - 18.00 Emelie Hedlund
Street Grön 10 -11 år Måndag 18.10- 19.10 Emelie Hedlund
Street Röd 8-9 år Söndag 16.40- 17.30 Thyra Andersson
Street Lila 12 -14 år Söndag 15.30 - 16.30 Thyra Andersson

JAZZ/MODERN NUTIDA
11 - 14 år

Jazz/Modern Nutida Gul 11-13 år Tisdag 19.00-20.000  Marie Vestermark
Jazz/Modern Nutida Blå 12-14 år Onsdag 18.10-19.10  Malin Morin
Jazz/Modern Nutida Röd 12-13 år Lördag 11.45-12.45  Marie Vestermark


 

GENREINRIKTNING
ungdom/vuxen

Balett Violett  Genre Ung Tisdag 18.15 - 19.30 Malin Morin *inklusive tåspetsteknik
Jazz/Modern Nutida Genre Ung 
Onsdag 18.15-19.30 Emelie Hedlund
Street Genre Ung Söndag 18.00-19.15 Emelie Hedlund

FORSÄTTNINGSNIVÅ
ungdom/vuxen

Modern Nutida Forts Ung/Vux Tisdag 19.45-21.15 Malin Morin
Jazz Forts Ung/Vux Onsdag 19.45-21.15 Emelie Hedlund
Street Forts Ung/Vux Söndag 19.30-21.00 Emelie Hedlund

AVANCERAD NIVÅ
ungdom/vuxen

Street Avanc Ung/Vux Måndag 19.30-21.15 Emelie Hedlund
Jazz Avanc Ung/Vux Onsdag 19.30-21.15 Malin Morin
Modern Nutida Avanc Ung/Vux Torsdag 19.30-21.15 Kajza Rauhala
Street Forts/Avanc Ung/Vux Söndag 19.30-21.15 Emelie Hedlund

VUXEN

Street Vux Tisdag 19.20-20.35 Emelie Hedlund
Jazz/Modern Nutida Vux Torsdag 18.00-19.15 Valeria Möller
Balett Vux Måndag 19.30 - 20.45 
Valeria Möller

Fördjupningsgrupper

DANSSPETS 1
10 - 13 år

Måndag Balett 16.15-17.30  Valeria Möller
Onsdag Jazz 16.30 - 17.45 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida 16.15-17.30 Kajza Rauhala

DANSSPETS 2
13 - 16 år

Måndag Balett  17.40-19.15 Valeria Möller
Onsdag Jazz 18.00 -19.30 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida 17.45-19.15 Kajza Rauhala

DANSVÄXTHUSET
15+

Tisdag Modern Nutida 19.00-20.45 Kajza Rauhala
Torsdag Modern Nutida avanc 19.30-21.15 Kajza Rauhala

Lördag Fysträning 11.15- 12.00
   Balett 12.15-13.45 
Katja Palmgren

+Fritt Val
Måndag Street Avanc 19.30- 21.15 Emelie Hedlund
Onsdag Jazz Avanc 19.30-21.15 Malin Morin

*Vi reserverar oss för att ändringar i schemat kan ske. Se sportadmins medlemsapp för korrekt information gällade er/era grupper.